e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
piątek, 3 grudnia 2010 r.

KOMUNIKAT OBPON.ORG: APEL DO PRACODAWCÓW O PRZEKAZYWANIE INFORMACJI DOTYCZĄCYCH PRZYPADKÓW WSTRZYMYWANIA DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ Z PFRON KOMUNIKAT Z DNIA 03.12.2010 R.

KOMUNIKAT Z DNIA 03.12.2010 R.
SZANOWNI PAŃSTWO! Bardzo dziękujemy za przesyłane do nas informacje dot.  występujących blokad wypłaty należnego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Jesteśmy wstrząśnięci skutkami zaistniałej sytuacji. Informujemy, że Organizacja OBPON.ORG jest na etapie przygotowawczym do podjęcia szeregu działań w związku z interwencją dotyczącą działań Funduszu. W DALSZYM CIĄGU APELUJEMY O NADSYŁANIE DO NAS INFORMACJI I KOMANETARZY NA TEN TEMAT - BEDĄ ONE DLA NAS BARDZO POMOCNE W NASZYCH DALSZYCH DZIAŁANIACH.

Informuję również, ze w dniu 03.12.2010r. na stronach PFRON oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pojawił się komunikat wyjaśniający w związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą blokad dofinansowań dla pracodawców osób niepełnosprawnych za strony PFRON.

WYJAŚNIENIA PFRON i BON: Analiza sytuacji finansowej pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych


Z poważaniem
Krzysztof Kuncelman - Prezes Zarządu




Szanowni Państwo, pracodawcy osób niepełnosprawnych. W związku z coraz częściej napływającymi do naszej Organizacji prośbami o interwencję w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczącymi występujących blokad wypłaty należnego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych, w wielu przypadkach bez podania przyczyny, apelujemy o przesyłanie do nas wszelkich informacji na ten temat. W szczególności chodzi nam o pozyskanie jak największej ilości informacji dotyczących przypadków blokad wypłaty dofinansowań przez PFRON, przyczyn ustanowienia blokady oraz sposobów rozwiązywania tych problemów przez PFRON. Informacje te będą dla nas niezwykle przydatne do przygotowywanej przez naszą Organizację interwencji w kwestii stosowanej przez PFRON metody do oceny sytuacji ekonomicznej firm, a w szczególności metody Altmana, czego bezpośrednią przyczyną jest wstrzymywanie wypłaty należnych dofinansowań, stanowiące niezwykle poważny problem dla wielu pracodawców w Polsce. 

   Blokada dofinansowań dotyczy już prawie tysiąca firm! Problem ten staje się z tygodnia na tydzień coraz bardziej poważny, ponieważ okres wyjaśnień dotyczących założonych przez PFRON blokad wydłuża się nawet do kilku miesięcy, stawiając wielu pracodawców w obliczu zachwiania płynności finansowej, a w konsekwencji bankructwa tych firm.

WSZELKIE INFORMACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES:
zarzad@obpon.org  (zapewniamy pełną anonimowość)

Z NAPŁYWAJĄCYCH DO NAS INFORMACJI WYNIKA, ŻE:
 - PFRON ustanawia pracodawcom blokady dofinansowań firmom bez podania konkretnych przyczyn
   oraz przed faktycznym stwierdzeniem czy firma z całą pewnością znajduje się w trudnej sytuacji
   ekonomicznej;

 - PFRON celowo wydłuża procedurę weryfikacji sytuacji ekonomicznej firm, doszukując się 
   nieistotnych błędów w składanych przez pracodawców sprawozdaniach;

 - występuje w PFRON brak koordynacji pomiędzy poszczególnymi sekcjami, co bardzo utrudnia,
   a czasami uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych jego pracownikom;

 - stosowana przez PFRON tzw. metoda Altmana nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji
   ekonomicznej polskich przedsiębiorstw;

 - blokady zakładane są przez pracowników PFRON często bezpodstawnie, o czym
   świadczy niemożność odpowiedzenia przez pracowników Funduszu na pytania
   pracodawców - z jakich przyczyn ustanowiona została blokada;

 - występują trudności w uzyskaniu wyjaśnień z PFRON oraz trudności z samym kontaktem
   z pracownikami Funduszu;

 - pracodawcy, którym uda się dodzwonić są informowani z góry, iż PFRON ma czas |
   nawet 60 dni na rozpatrzenie ich dokumentów;

 - PFRON nie odpowiada na interwencje pracodawców, jak również Organizacji
   reprezentujących interesy pracodawców (w tym Organizacji OBPON.ORG);

 - brak określenia i podania do publicznej wiadomości jasnych procedur obowiązujących przy
   weryfikacji sytuacji ekonomicznej firm oraz brak komunikatów określających najcześciej
   występujące przyczyny wstrzymania dofinansowania;

 - PFRON często nie dochowuje terminów rozpatrzenia spraw wynikajacych z kodeksu postępowania
   administracyjnego;

 - PFRON udziela informacji wyjaśniających nie mających zwiazku z sytuacją ekonomiczną,
   np. że będzie sprawdzał czy firma istnieje i rzeczywiscie zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, 
   a odpowiedzi pracowników Funduszu są często aroganckie i zbywające;


   Jest rzeczą oczywistą, że PFRON, obejmując systemem SOD ponad 260 tysięcy osób niepełnosprawnych już w chwili obecnej natrafił na barierę wydolności finansowej. Zachowanie pracowników PFRON względem zaistniałej sytuacji nie świadczy o poważnym traktowaniu relacji na linii Fundusz - Pracodawca (beneficjent pomocy publicznej). Przypominamy, iż to nie pracodawcy winni są trudnościom weryfikacyjnym, na jakie napotkał PFRON w związku z ustalaniem, czy dana firma znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko wskazuje na to, że badając sytuację ekonomiczną firm, to sam PFRON nie chce przyznać się, że znajduje się w TRUDNEJ SYTUACJI EKONOMICZNEJ. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy PFRON w obronie swojej płynności finansowej, uciekając się do wybiegów formalnych, pozbawia kilkaset zakładów zatrudniających osoby niepełnosprawne, należnego im dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, stawiając pracodawcę w dramatycznej sytuacji gospodarczej grożącej upadłością firmy. Działania PFRON świadczą dzisiaj o tym, iż chyba wszyscy pracodawcy dla Funduszu znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, dodatkowo Fundusz  nie bierze w ogóle pod uwagę interesu pracodawców osób niepełnosprawnych, a także realiów działania gospodarczego przedsiębiorców.
   Wszelkie procedury dotyczące weryfikacji ekonomicznej firm powinny być wprowadzane na tyle wcześniej, aby umożliwić bezproblemowe działanie Funduszu oraz systemu SODiR i nie narażać na straty pracodawców. Cierpią na tym również pracodawcy nie znajdujący się w trudnej sytuacji (części pracodawców udaje się uzyskać dofinansowanie po licznych interwencjach).  W naszym przekonaniu działania Funduszu powinny być przemyślane i zakładać potencjalne konsekwencje podejmowanych czynności związane z czasem, jaki będzie niezbędny, aby umożliwić terminowe regulowanie zobowiązań wobec pracodawców, choćby w myśl zasady, iż Fundusz wobec siebie takiej terminowości od pracodawców bezwzględnie wymaga, a wszelkie opóźnienia w należnościach wobec PFRON skutkują dla beneficjentów surowymi sankcjami. Przypomnijmy, iż pracodawcy nie otrzymują od PFRON zaliczek na wypłacane wynagrodzenia - pracodawcy otrzymują subsydia płacowe, które są związane z  już wypłaconymi wynagrodzeniami pracownikom, toteż tym bardziej trudno im zaakceptować brak terminowo wypłaconych dofinansowań, które gwarantuje im prawo. Jako przedstawiciele pracodawców liczymy na to, że PFRON usprawni jak najszybciej swoje działania i wypłaty dofinansowań będą przebiegać bezproblemowo. 

   
Aby zapobiec nasilaniu się tej sytuacji potrzebna jest Wasza pomoc - nadsyłajcie do nas wszelkie informacje, które mogą zostać wykorzystane przez naszą Organizację do zweryfikowania poprawności działań PFRON pod względem obowiązującego prawa i poszanowania etyki funkcjonowania instytucji publicznej względem pracodawców.   


Z poważaniem
Krzysztof Kuncelman - Prezes Zarządu

 

« powrót