e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
środa, 8 grudnia 2010 r.

Praca bez ochrony?

Ustawa o rehabilitacji niepełnosprawnych ogranicza pomoc dla pracodawców

Są firmy, które zrobiły niezły interes na dopłatach z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy zaostrzone rygory dotyczące zakładów pracy chronionej nie idą za daleko?

 

image

Zmiany w przepisach mają poprawić finanse Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który wspomaga zakup np. takich karetek / Fot. Grzegorz Olkowski

 

Kontrowersje wzbudza między innymi zapis dotyczący zwolnień podatkowych. Będą je miały tylko te zakłady, które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczanych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

***

Ustawę z 29 października o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych podpisał prezydent RP. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która negatywnie ocenia te przepisy, być może skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Dobrze funkcjonujące prawo zmieniono na takie, które doprowadzi do likwidacji rynku chronionego i wpłynie niekorzystnie na rynek zatrudniania osób niepełnosprawnych - podkreśla Jan Zając, prezes POPON. - Nie można wyłącznie na pracodawców zrzucać kosztów odpowiedzialności za rehabilitację zawodową. Otwarty rynek pracy nie będzie w stanie zastąpić rynku chronionego, gdyż jego specyfika jest zupełnie inna.

Poważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem wsparcia zatrudnienia niepełnosprawnych jest dofinansowanie wynagrodzeń. Jego znaczne obniżenie w ciągu kolejnych trzech lat, jeśli chodzi o osoby z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności, to szczególnie zła informacja dla pracodawców, którzy pozbawieni zostaną rekompensaty podwyższonych kosztów zatrudnienia tych osób.

Zmieni się wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych, który pracodawca będzie musiał osiągnąć, by jego firma uzyskała status zakładu pracy chronionej - z 40 proc. obecnie do 50, w tym co najmniej 20 proc. ogółu (dotąd 10) zatrudnionych mają stanowić osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

***

Zdaniem przeciwników nowej ustawy wiele zakładów zrezygnuje ze statusu zakładu pracy chronionej, bo nie będzie w stanie sprostać tym wymogom. Według zwolenników nowych przepisów - dobrze, że tak się właśnie stanie.

Wprowadzenie obowiązku zwrotu niewykorzystanych kwot z zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do PFRON ma poprawić kondycję tego ostatniego. Czy skorzystają na tym prawdziwi niepełnosprawni, to się okaże.

Warto wiedzieć

 

  • Ustawę opublikowano w DzU 30 listopada 2010 roku, nr 226 poz. 1475
  • Od 1 marca wszyscy przedsiębiorcy, czyli zarówno chronionego, jak i otwartego rynku pracy stracą dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym mających jednocześnie prawo do emerytury.
  • Od 1 czerwca zmniejszy się wysokość refundacji składek na ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą niepełnosprawnych w stopniu lekkim (30 proc.) i umiarkowanym (60 proc.).

Mariola Lorenczewska, Środa, 8 Grudnia 2010
Źródło: NOWOŚCI

« powrót