e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
wtorek, 21 grudnia 2010 r.

ZAPYTANIE OBPON.ORG DO BON: dot. wskaźnika zatrudnienia uprawniającego od 1 stycznia 2011 roku do zwolnienia z podatku od nieruchomości dla ZPChr

Organizacja OGÓLNOPOLSKA BAZA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG skierowała w dniu 21.12.2010 roku zapytanie do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapytanie w kwestii dot. wskaźnika zatrudnienia uprawniającego od 1 stycznia 2011 roku do zwolnienia z podatku od nieruchomości dla ZPChr. Treść zapytania prezentujemy poniżej:

21.12.2010 r.
Pan Jarosław Duda
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Szanowny Panie Ministrze,
Organizacja Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.ORG zwraca się z uprzejmą prośbą o
udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie.

Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji:

Prowadzący zakład pracy chronionej spełniający warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b, lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z:  

1)   podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, z tym że:

a)  z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w przepisach odrębnych,

b)  z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu;

  2)   opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.

Warunek o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) to:

b)  co najmniej 30 % niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;

Analizując art. 28 w/w ustawy biorąc pod uwagę użyte spójniki „lub”, „albo” oraz użyte przecinki w sensie logicznym mamy do czynienia z następującym zdaniem:

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi:

co najmniej 40 %, a w tym co najmniej 10 % ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

albo

co najmniej 30 % niewidomych lub psychicznie chorych,

albo

co najmniej 30 % upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

A zatem pracodawca spełnia warunek Art.28 ust.1 punkt1 jeżeli:

wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 40 %, a w tym co najmniej 10 % ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

albo

wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych niewidomych lub psychicznie chorych wynosi co najmniej 30 %,

albo

wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wynosi co najmniej 30 %

Używany w języku naturalnym spójnik „albo” w logice jest rozumiany:

Rzadziej jako dysjunkcja (w sensie wykluczenia koniunkcji). Przeważnie jako alternatywa rozłączna (zdanie złożone z dwu zdań składowych połączonych spójnikiem „albo” jest prawdziwe gdy tylko jedno ze zdań składowych jest prawdziwe).

Ustawodawca używając w jednym zdaniu spójników „lub” i „albo” z pewnością miał a celu rozróżnienie ich funkcji.

Jednocześnie należy założyć, że używając w treści artykułu 28 ust. 1 spójnika „albo” używał go cały czas w ten sam sposób.

Nie  można uznać, że ustawodawca miał na myśli którąś z wyżej wymienionych funkcji logicznych do użytego spójnika „albo” ponieważ wtedy nie mógł by uzyskiwać statusu ZPChr na przykład podmiot zatrudniający 40% osób niepełnosprawnych który zatrudnia 10% osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i jednocześnie 30% osób to osoby niewidome.

W takim razie należy przyjąć jako konkluzję, że spójnik „albo” jest użyty jako równoważnik logicznego spójnika alternatywy czyli o działaniu takim jak „lub” jednak jest użyty dla odróżnienia od użytego w innych miejscach spójnika „lub”.

Zatem celem użycia dwóch odmiennych słów nie jest rozróżnienie ich sensu logicznego jako spójników, lecz w celu rozdzielenia kategorii – wskazania różnych kategorii przedsiębiorców dla których jest możliwe uzyskanie statusu ZPChr.

Podsumowując:

Ustawodawca wskazał trzy kategorie przedsiębiorców pod względem koncentracji wśród ogółu zatrudnionych rodzajów stopni niepełnosprawności i rodzajów schorzeń:

A.     wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 40 %, a w tym co najmniej 10 % ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

B.     wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych niewidomych lub psychicznie chorych wynosi co najmniej 30 %,

C.     wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi co najmniej 30%,

Tym kategoriom pracodawców ustawodawca dał możliwość ubiegania się o status ZPChr (oczywiście pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów art.28), nie wykluczając możliwości uzyskania statusu ZPChr dla przedsiębiorstw kwalifikujących się do więcej niż jednej kategorii.

Zwracamy się z zapytaniem czy zwolnienie z podatku od nieruchomości od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje:

  1. zakładom pracy chronionej, które osiągnęły wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych co najmniej 30 %, a w tym co najmniej 30% ogółu zatrudnionych stanowią łącznie osoby:
  • niewidome niezależnie od stopnia niepełnosprawności
  • psychicznie chore niezależnie od stopnia niepełnosprawności

Oraz

  1. zakładom pracy chronionej, które osiągnęły wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych co najmniej 30 %, a w tym co najmniej 30% ogółu zatrudnionych stanowią łącznie osoby:
  • upośledzone umysłowo zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności
  • upośledzone umysłowo zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności

Czy może w rozumieniu tego przepisu kategorie te można połączyć, tak aby zapis rozumieć tak, że zwolnienie z podatku od nieruchomości od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje:

zakładom pracy chronionej, które osiągnęły wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych co najmniej 30 %, a w tym co najmniej 30% ogółu zatrudnionych stanowią łącznie osoby:

  • niewidome niezależnie od stopnia niepełnosprawności
  • psychicznie chore niezależnie od stopnia niepełnosprawności
  • upośledzone umysłowo zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności
  • upośledzone umysłowo zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności

PLIK PISMA DO POBRANIA >>>

Z poważaniem
Krzysztof Kuncelman - Prezes Zarządu

« powrót