e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
środa, 22 czerwca 2011 r.

BON: Dwudziestolecie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych

W dniu 9 maja 1991 roku Sejm RP uchwalił ustawę o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jubileuszowa Konferencja z okazji dwudziestolecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych odbyła się 16 czerwca 2011 roku w warszawskim Hotelu Jan III Sobieski. Uczestniczyli w niej między innymi:

  • Irena Wójcicka – Podsekretarz Stanu do Spraw Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP,
  • Michał Boni – Minister, członek Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów,
  • Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej,
  • Sławomir Piechota – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny,
  • Marek Plura – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych,
  • Mieczysław Augustyn – Senator RP, Przewodniczący Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej,
  • byli Pełnomocnicy Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
  • Zarząd i przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz byli Prezesi Zarządu PFRON,
  • Dyrekcja i pracownicy Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz byli dyrektorzy Biura,
  • Przedstawiciele organizacji pozarządowych i świata nauki – między innymi Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Głównego Urzędu Statystycznego,
  • przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej, przewodniczący wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Gospodarzem Konferencji był Pan Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

 

W Konferencji uczestniczył również Pan Marek Pol -­ minister przemysłu i handlu w rządzie Waldemara Pawlaka oraz wicepremier i minister infrastruktury w rządzie Leszka Millera, poseł na Sejm X, II i IV kadencji, aktywnie uczestniczący w pracach nad pierwszą ustawą o rehabilitacji.

 

Do uczestników Konferencji list skierował Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski, a także Pani prof. Barbara Kudrycka Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pani Anna Tomczyk Główny Inspektor Pracy.

 

Już 20 lat funkcjonuje w Polsce system wsparcia osób niepełnosprawnych; chociaż może to wydawać się oczywiste, nie w każdym państwie  system taki został stworzony – powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzającej konferencję jubileuszową Jarosław Duda - Sekretarz Stanu w MPiPS, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.  – Jubileusz dwudziestolecia uchwalenia ustawy o rehabilitacji to także doskonała okazja, by obok przypominania osiągnięć, zastanowić się, jakie wyzwania stają przed nami i co jeszcze w funkcjonującym systemie można zmienić na lepsze. Co można zrobić więcej, by w systemie nie zgubić konkretnej osoby, by czuła się dostrzeżona i by ułatwić jej funkcjonowanie w otwartym społeczeństwie.

 

Zdaniem Pełnomocnika Rządu obecnie najważniejszym  wyzwaniem jest ratyfikacja podpisanej już przez Polskę Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ. – Powinno to nastąpić wkrótce i jest to dobra wiadomość dla 4,5 miliona osób niepełnosprawnych w naszym kraju – powiedział Jarosław Duda.

 

Ważne jest też dalsze wspieranie aktywności osób niepełnosprawnych w szczególności aktywności zawodowej. Ze wsparcia na rynku pracy korzysta obecnie około 230 tysięcy  pracowników niepełnosprawnych. Rozszerzanie zatrudnienia tej grupy osób jest niezmiernie ważne. Czeka nas także ustanowienie nowego prawa – przygotowanie nowej ustawy o osobach niepełnosprawnych, gdyż obecna, wielokrotnie nowelizowana, przestaje wystarczać. Jako ostatnią ważną sprawę Pełnomocnik Rządu wymienił dalszą zmianę świadomości Polaków – przywołując choćby kampanię piętnującą bezprawne parkowanie na miejscach oznaczonych kopertą.

 

Poseł Marek Plura podkreślił potrzebę przeciwdziałania dyskryminacji, nie tylko mentalnej, ale przede wszystkim w dziedzinie infrastruktury, stawiającej fizyczne bariery przed osobami niepełnosprawnymi, czy w dziedzinie prawa – pozostawiającego niektóre rozwiązania niedostępne dla osób z niepełnosprawnością.

 

Wojciech Skiba, Prezes PFRON przypomniał rozwój Funduszu, zaczynającego od budżetu w wysokości 84 milionów złotych,  który dziś dysponuje kwotą 4,5 miliarda złotych, rozdzielanego w kilkuset formach wsparcia z dużym udziałem organizacji pozarządowych. Obiecał także dalsze modyfikacje i coraz lepsze dostosowanie PFRON do oczekiwań społeczności osób niepełnosprawnych.

 

Teresa Hernik, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, będącego instytucjonalnym zapleczem Pełnomocnika, zapowiedziała konsekwentne realizowanie misji i tworzenie coraz lepszego prawa w tej dziedzinie.                                                                                             

List od Pana Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP [pobierz plik] pdf 480,73 kb

List od Pana Grzegorz Schetyny, Marszałka Sejmu RP [pobierz plik] pdf 401,13 kb

List od Pani Barbary Kudryckiej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [pobierz plik] pdf 564,4 kb

List od Pani Anny Tomczyk, Głównego Inspektora Pracy [pobierz plik] pdf 295,38 kb

 

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

22-06-2011
« powrót