e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
poniedziałek, 15 kwietnia 2013 r.

Ostrożnie z funduszem rehabilitacji

Jeśli pracodawca źle wyda pieniądze zgromadzone na koncie funduszu na rehabilitację niepełnosprawnych, nie tylko musi oddać tę kwotę, ale zapłacić 30 proc. jej wartości jako karę

Posiadanie funduszu rehabilitacji to dla pracodawcy nie tylko przywilej, ale i obowiązki. Za ich nieprzestrzeganie grozi firmie kara finansowa. A obowiązków tych wcale nie jest mało.

Podstawową powinnością przedsiębiorcy korzystającego z dobrodziejstw zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) jest wydatkowanie środków na nim zgromadzonych zgodnie z przepisami.

Zakreślony cel

Jak wynika z art. 33 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji), środki tego funduszu przeznacza się na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Obowiązek ten dotyczy zarówno zakładów pracy chronionej, jak i pracodawców, którzy utracili status, ale na podstawie art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji zachowali fundusz rehabilitacji.

Pełny zwrot

Stosownie do art. 33 ust. 4a ustawy o rehabilitacji, za wydatkowanie środków zfron niezgodnie z przepisami, pracodawca zostanie zobowiązany do:

- zwrotu 100 proc. tych nieprawidłowo wydanych pieniędzy oraz

- dodatkowej wpłaty o równowartości 30 proc. tych środków do PFRON.

Termin na wpłatę przypada do 20. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym ujawniono niezgodne z ustawą przeznaczenie środków zfron.

O 1/3 więcej

Oznacza to, że w przypadku naruszenia przepisów dotyczących zasad gospodarowania zfron pracodawca nie tylko musi oddać całość środków wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, ale dodatkowo ma obowiązek wpłacić na PFRON karę w wysokości 30 proc. tej kwoty.

Przykład

Spóźniony wniosek

Zakład pracy chronionej sfinansował ze środków zfron zakup samochodu ciężarowego dla kierowcy, który jest osobą niepełnosprawną. Na takie przeznaczenie środków pozwala § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia zfron. Wskazuje na możliwość przeznaczania środków zfron na wyposażenie stanowiska pracy oraz przystosowanie jego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności na zakup, modernizację, remont maszyn i urządzeń.

Jednak pracodawca spóźnił się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia de minimis do odpowiedniego organu, tj. nie wystąpił o zaświadczenie w terminie 30 dni od dnia dokonania wydatku. Z tego powodu będzie musiał zwrócić na zfron równowartość poniesionego wydatku na zakup samochodu (100 proc. tej kwoty) oraz zapłacić karę do PFRON w wysokości 30 proc. wydatku przeznaczonego na samochód dla osoby niepełnosprawnej.

Karę 30-proc. PFRON może także wymierzyć pracodawcy za niedotrzymanie siedmiodniowego terminu na przekazanie środków zfron na rachunek bankowy tego funduszu. Obowiązek ten wynika z art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o rehabilitacji.

Przykład

Zasilenie rachunku

Pracodawca prowadzący zfron nie dotrzymał terminu przekazania środków tego funduszu na jego rachunek bankowy. Środki ze zwolnień podatkowych przesłał na rachunek funduszu ósmego dnia od ich uzyskania. Oznacza to, że będzie on zmuszony wpłacić do PFRON karę w wysokości 30 proc. kwoty nieterminowo przekazanej na fundusz.

Miesiąc, w którym wystąpiła jedna z tych okoliczności, to okres sprawozdawczy, za który pracodawca musi dokonać wpłaty, wskazując ją w deklaracji DEK-IIa.

Ważne! Omawiana sankcja w postaci obowiązku wpłaty 30 proc. wydatkowanych niezgodnie z przepisami środków nie może obciążać funduszu rehabilitacji. Wyraźnie wskazuje na to art. 33 ust. 4b ustawy o rehabilitacji.

Więcej w Rzeczpospolitej: http://archiwum.rp.pl/artykul/1186082-Ostroznie-z-funduszem-rehabilitacji.html?_=Rzeczpospolita-1186082

Mateusz Brząkowski

Źródło: Rzeczpospolita, 15.04.2013r.

« powrót