e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
piątek, 19 marca 2010 r.

Ze strony MPiPS - Sprostowanie do artykułu w 'Dzienniku.Gazecie Prawnej' Pana Łukasza Guzy 'Przywileje utrudniają zatrudnienie niepełnosprawnych'

Aktualności

Sprostowanie do artykułu w "Dzienniku.Gazecie Prawnej"

19-03-2010

W związku z artykułem Pana Łukasza Guzy „Przywileje utrudniają zatrudnienie niepełnosprawnych” zamieszczonym w Dzienniku Gazeta Prawna z dnia 18 marca 2010 r. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych informuje, że w roku 2009 około 25% osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym pracowało lub szukało zatrudnienia (24,6% - średnia za I-III kw. 2009 r., dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski).


Posługiwanie się danymi dla zbiorowości osób niepełnosprawnych ogółem może być mylące, ponieważ trzeba liczyć się z liczną reprezentacją w tej grupie najstarszych roczników – osób w wieku emerytalnym. Posługiwanie się danymi dotyczącymi osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym znajduje tym większe uzasadnienie, że umożliwia porównanie ich z danymi dla osób sprawnych w tym samym wieku.


Komentarza wymagają także podane przez autora dane dotyczące wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w krajach Europy Zachodniej (50%). Dane pochodzące z różnych krajów są nieporównywalne ze względu na występującą w nich różną ogólną sytuację na rynku pracy, różne ustawodawstwo dotyczące osób niepełnosprawnych, różne definicje samej niepełnosprawności, a także różną metodologię obliczania wskaźników dotyczących aktywności zawodowej i zatrudnienia tych osób. Podawane dane najczęściej opierają się jedynie na szacunkach, w związku z tym ich wiarygodność budzi poważne wątpliwości. Dlatego też porównywanie danych dla różnych krajów wymaga daleko idącej ostrożności i uwzględniania powyższych zastrzeżeń.


Należy zwrócić uwagę na fakt, że dane dotyczące poziomu aktywności zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie mogą być oderwane od ogólnej sytuacji na rynku pracy w danym kraju. Tak więc jeśli wskaźnik zatrudnienia osób w 15 lat i więcej w Polsce wynosił w III kw. 2009 r. 50,9% (dla wieku produkcyjnego 65,6%), to nie można oczekiwać, że dla osób niepełnosprawnych osiągnie on wartość rzędu 50%.

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

« powrót