e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
niedziela, 13 czerwca 2010 r.

POPON: Grzegorz Napieralski: 'Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych powinno być dostępne dla wszystkich, proporcjonalnie do stopnia niepełnosprawności'

W ramach kampanii konsultacyjnej POPON w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych poprosiliśmy kandydatów na Urząd Prezydenta RP o przedstawienie programu wyborczego w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Przesłaliśmy również kandydatom zestaw problemów dyskutowanych w trakcie kampanii konsultacyjnej POPON.

Jako pierwszy odniósł się do nich Pan Grzegorz Napieralski. Na pytanie czy możliwa jest rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych bez wsparcia, że środków publicznych oraz bez udziału pracodawców i przedsiębiorców Pan Grzegorz Napieralski jednoznacznie wskazał, że sytuacja taka nie jest możliwa. Kandydat określił się również za zróżnicowaniem dofinansowania do wynagrodzeń w zależności od stopnia niepełnosprawności, a nie formy prowadzonej działalności, (czyli za zrównaniem dofinansowania dla zpch-ów i otwartego rynku pracy).

Pan Grzegorz Napieralski uważa również, że obecny otwarty rynek pracy nie zastąpi zatrudnienia chronionego i opowiada się za rozwijaniem otwartego rynku pracy przy jednoczesnym utrzymywaniu ZPCH–ów. Kandydat podkreślił również, iż wsparcie finansowe umożliwiające pracodawcom realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej powinno być kierowane za konkretną osobą niepełnosprawną.

Realizację zadań z zakresu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych zdaniem Grzegorza Napieralskiego powinny wspierać zarówno samorządy (podatki lokalne) jak i PFRON (finansowanie). Odpowiadając na pytanie, czy wsparcie rehabilitacji zawodowej powinno obejmować wszystkie osoby niepełnosprawne, czy jedynie wybrane grupy – pan Grzegorz Napieralski odpowiedział jednoznacznie, że powinno być dostępne dla wszystkich, proporcjonalnie do stopnia niepełnosprawności.

Odnosząc się do obecnego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności wskazał, iż, należałoby doprowadzić do sytuacji, w której w skład komisji lekarskiej wchodzi specjalista z danej dziedziny, który weryfikuje rzeczywisty stan zdrowia, a nie dokumenty przedstawione przez zainteresowanego oraz możliwość wykonania niezbędnych badań.

Dziękujemy Panu Grzegorzowi Napieralskiemu za udzielenie odpowiedzi.

Źródło: Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
11.06.2010r.
« powrót