e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
piątek, 11 czerwca 2010 r.

PISMO KIG-R DO MINISTRA JAROSŁAWA DUDY W SPRAWIE FINANSOWANIA Z ZFRON USUWANIA SZKÓD POWODZIOWYCH POZA LIMITEM POMOCY DE MINIMIS ODPOWIEDŹ BON Z DNIA 27.05.2010r.

Warszawa, dnia 21.05.2010 r.


L.dz. KIG-R/PP/2010/EB/74


Pan
Jarosław Duda
Pełnomocnik Rządu do Spraw
Osób Niepełnosprawnych
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej



Szanowny Panie Ministrze!

W związku z powodzią, która dotkliwie dotknęła nasz kraj, w tym również zakłady pracy chronionej, ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego, Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna zwraca się z prośba do Pana Ministra o potwierdzenie stanowiska Izby dotyczącego możliwości finansowania ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych usuwania szkód wyrządzonych przez ten żywioł.

Na podstawie § 2 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 245, poz. 1810, z późn. zm.), ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji mogą być sfinansowane wydatki na wyposażenie stanowiska pracy oraz przystosowanie jego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w szczególności na:

a) zakup, modernizację, remont maszyn i urządzeń,

b) finansowanie robót budowlanych w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, dotyczących obiektów budowlanych ujętych w ewidencji bilansowej zakładu pracy chronionej, proporcjonalnie do przewidywanej liczby stanowisk pracy osób niepełnosprawnych w tym obiekcie, pod warunkiem utrzymania w nim przewidywanego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej trzech lat od dnia odbioru obiektu budowlanego,

c) wyposażenie i dostosowanie pomieszczeń zakładu;

Obok wymienionego katalogu, uznać należy, że w zakres wyposażenia stanowiska pracy osób niepełnosprawnych oraz przystosowania jego otoczenia, będą wchodziły również inne czynności, ponieważ wymienione w lit a-c, mają jedynie charakter przykładowy, o czym świadczy użyte w tym przepisie sfor¬mułowanie \"w szczególności\".

Finansowanie ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji robót budowlanych w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego będzie możliwe po spełnieniu łącznie:

a) gdy dotyczyć one będą obiektów budowlanych ujętych w ewidencji bilansowej zakładu,

b) pod warunkiem utrzymania w danym obiekcie przewidywanego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej trzech lat od dnia odbioru obiektu budowlanego.

Wydatki na roboty budowlane podlegają finansowaniu z zfron proporcjonalnie do przewidywanej liczby stanowisk pracy osób niepełnosprawnych w obiekcie, którego dotyczą roboty budowlane.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn.zm.), do której następuje odesłanie w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia określa że:

roboty budowlane - to budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,

budowa - to wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego;

przebudowa - to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;

remont - to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robot budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym,

obiekt budowlany - to:
- budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
- budowlę stanowiąca całość techniczno użytkową wraz z insta¬lacjami i urządzeniami
- obiekt małej architektury.

a) budynek - to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowla¬nych oraz posiada fundamenty i dach,

b) budowla - to każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, estakady, tunele, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Zgodnie natomiast zgodnie z art. 87 ust. 2 lit. b Traktatu, zgodna ze wspólnym rynkiem jest pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami nadzwyczajnymi.

W związku z powyższym Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna prezentuje pogląd, że pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej, którzy ponieśli szkody wyrządzone przez powódź ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji mogą sfinansować:

1) zakup, modernizację, remont maszyn i urządzeń,

2) wyposażenie i dostosowanie pomieszczeń zakładu,

3) budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, proporcjonalnie do przewidywanej liczby stanowisk pracy osób niepełnosprawnych w tym obiekcie, pod warunkiem utrzymania w nim przewidywanego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej trzech lat od dnia odbioru obiektu budowlanego

4) przebudowę i remont obiektu budowlanego, proporcjonalnie do przewidywanej liczby stanowisk pracy osób niepełnosprawnych w tym obiekcie, pod warunkiem utrzymania w nim przewidywanego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej trzech lat od dnia odbioru obiektu budowlanego.

Natomiast wydatki na w/w cele są pomocą dozwoloną i nie wchodzą w limit pomocy de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5).


Z poważaniem

Włodzimierz Sobczak

Prezes Zarządu KIG-R

Źródło: Krajowa Izba Gospodarczo - Rehabilitacyjna


ODPOWIEDŹ BON Z DNIA 27.05.2010R. >>>
« powrót