e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
wtorek, 15 czerwca 2010 r.

OBPON.ORG: PYTANIA DO KANDYDATÓW NA PREZYDENTA DOT. POLITYKI WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ PRACODAWCÓW - ODPOWIEDŹ PANA WALDEMARA PAWLAKA


    

    Organizacja OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG www.obpon.org, zrzeszająca i reprezentująca interesy pracodawców osób niepełnosprawnych oraz działająca na rzecz pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na chronionym i otwartym rynku pracy, zwróciła się w dniu 24.05.2010r. do wszystkich kandydatów na Prezydenta RP z kilkoma ważnymi pytaniami dotyczącymi kwestii ich spojrzenia na problematykę społeczności osób niepełnosprawnych i pracodawców w Polsce oraz przewidywanych kierunków polityki kandydatów na Prezydenta RP wobec wspomnianego środowiska w przypadku wygranych wyborów. Pytania skierowaliśmy w imieniu 5,5 mln osób niepełnosprawnych w Polsce (dane z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego 2002) oraz w imieniu pracodawców prowadzących firmy o statusie zakładów pracy chronionej (2056 zakładów), zatrudniających 189 560 pracowników niepełnosprawnych, oraz 11 621 pracodawców osób niepełnosprawnych z otwartego rynku pracy zatrudniających 60 151 niepełnosprawnych (dane z lutego 2010r., Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych).

PREZENTUJEMY ODPOWIEDZI NA NASZE ZAPYTANIA UZYSKANE OD PANA WALDEMARA PAWLAKA:
(uzyskana dnia 15.06.2010r.)
plik do pobrania >>>


1. Zakłady pracy chronionej są aktualnie największym pracodawcą osób niepełnosprawnych w Polsce. Dzięki środkom uzyskiwanym m.in. ze zwolnień z niektórych podatków czy w ramach subsydiów płacowych, mogą one efektywnie realizować proces nie tylko rehabilitacji zawodowej, ale także społecznej czy leczniczej osób niepełnosprawnych. Sukcesywne zmniejszanie przywilejów stawia jednak pod znakiem zapytania ich przyszły byt, co budzi niepokój o dalszy los niepełnosprawnych pracowników. Jaki jest Pana stosunek do obecnej formuły funkcjonowania zakładów pracy chronionej i czy widzi Pan potrzebę ich istnienia?

Tzw. chroniony rynek pracy, w moim przekonaniu, zawsze będzie istniał jako jeden ze sposobów wsparcia rynku pracy osób niepełnosprawnych. Jednak już dziś nie stanowi on głównego trzonu tego rynku. Obecnie pracownicy zakładów pracy chronionej stanowią 47% ogółu pracujących osób niepełnosprawnych (praca najemna i na własny rachunek). To dobra tendencja pozwalająca na włączanie osób niepełnosprawnych w życie społeczne. Jeśli jednak spojrzymy na to jacy pracodawcy korzystają przede wszystkim z najatrakcyjniejszego instrumentu wsparcia jaki ma dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, to rzeczywiście wyraźnie widać przewagę pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej.

2. Mając na uwadze fakt, iż Polska posiada jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Europie, czy w Pana ocenie propozycję zmniejszenia wysokości wsparcia ze strony państwa w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, można rozważać w kategorii postępu w polityce prozatrudnieniowej państwa?

Dane dotyczące zatrudnienia z różnych państw są nieporównywalne, choćby z tego powodu że różne są systemy i kryteria orzekania o niepełnosprawności. Nie można także tego zjawiska oceniać w oderwaniu od ogólnego kontekstu rynku pracy. Wyraźna tendencja wzrostowa w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych obserwowana od 2009 r. cieszy. Jednak wzrost zatrudnienia to także wzrost wydatków na pomoc z tym związaną. W tej sytuacji stosowane mechanizmy wsparcia muszą być ukierunkowane przede wszystkim na ochronę osób niepełnosprawnych najbardziej poszkodowanych, mających największe trudności na rynku pracy.

3. Stopniowe zmniejszanie wsparcia publicznego dla pracodawców osób niepełnosprawnych spowoduje, naszym zdaniem, likwidację zakładów pracy chronionej oraz powszechną niechęć do zatrudniania pracowników niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Czy wobec tego, Pana zdaniem, zmniejszanie pomocy publicznej nie doprowadzi do pozornych oszczędności, wynikających z potrzeby przejęcia przez Państwo obowiązku pomocy socjalnej wobec tych osób niepełnosprawnych, którym ograniczony zostanie dostęp do pracy?

Racjonalne i oszczędne wydawanie pieniędzy jest zawsze potrzebne. Wsparcie finansowe zatrudnienia osób niepełnosprawnych redukuje koszty po stronie pracodawcy , a każdy pracodawca myśli i działa racjonalnie. Stąd nie obawiam się spadku zainteresowania pracodawców zatrudnianiem osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

4. Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek zapewnienia pracownikom doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych, a także jest zobligowany do tworzenia specjalnego funduszu, z którego finansowane są wydatki na zakup leków, leczenie, udział w turnusach rehabilitacyjnych, dojazdy do pracy, wczasy, naukę, czy szkolenia osób niepełnosprawnych. Tym samym nie da się odmówić takim pracodawcom pełnienia roli pomocniczej w realizacji przez Państwo funkcji opiekuńczej wobec najsłabszych obywateli. Czy w Pana ocenie Państwo jest przygotowane do przejęcia powyższych zadań od zakładów pracy chronionej oraz czy widzi Pan jakąś alternatywę zatrudnienia dla najbardziej poszkodowanych przez los pracowników o znaczym czy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niejednokrotnie ze schorzeniami specjalnymi), którzy stracą pracę w wyniku likwidacji zakładów pracy chronionej?

Jak wspomniano chroniony rynek pracy zawsze będzie istniał, bo tego wymaga sytuacja osób niepełnosprawnych o najgłębszych schorzeniach. Wsparcie finansowe dla zakładów pracy chronionej to jeden z elementów polityki społecznej państwa. Docelowy model wsparcia z pewnością uwzględniać będzie także te elementy rehabilitacji które wiążą się z podtrzymaniem sprawności organizmu czy też pomocą związaną z indywidualnymi potrzebami pracowników niepełnosprawnych.

5. Często zmianiające się przepisy prawa oraz „nieżyciowe” regulacje, to najczęsciej wymieniane przez pracodawców osób niepełnosprawnych trudności w codziennym funkcjonowaniu. W naszej ocenie udział organizacji pracodawców w konsultacjach – na każdym etapie prac legislacyjnych – jest niezbędny, by można było mówić o tworzeniu przyjaznych warunków dla zatrudniania osób niepełnosprawnych. Czy jest Pan za tym, aby wprowadzić ścisłe reguły konsultacji z organizacjami pracodawców nowych rozwiązań prawnych, tak by pracodawcy mieli większe poczucie stabilności prawa? 

Reprezentatywne organizacje pracodawców, na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno- Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.), zawsze są konsultowane na etapie prac legislacyjnych. Niezależnie od tego projekty aktów prawnych zawsze są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Jest to dobra forma konsultacji społecznych, gdyż daje każdej z zainteresowanych stron możliwość wypowiedzenia się. Gwarancja ta zawarta jest w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Możliwość udziału zainteresowanych podmiotów w konsultacjach nad projektowanymi rozwiązaniami prawnymi zapewnia także instytucja wysłuchania publicznego na etapie prac parlamentarnych. Zgadzam się z opinią, iż dla przedsiębiorców, podobnie jak dla wszystkich obywateli, ważną cechą polskiego prawa obok przejrzystości powinna być stabilność regulacji prawnych.


Warszawa, 12 czerwca 2010 r.

 

Opracowanie:
Krzysztof Kuncelman - Prezes Zarządu
 

zapraszamy również do odwiedzewnia naszego serwisu wyborczego dla osób niepełnosprawnych i pracodawcvów osób niepełnosprawnych www.glosujwlasciwie.pl

Serwis ma na celu przybliżenie sylwetek kandydatów na Prezydenta RP oraz ich opinii i kierunków polityki wobec społeczności osób niepełnosprawnych oraz środowiska pracodawców w Polsce w przypadku wygranych wyborów. W tym celu Organizacja OBPON.ORG skierowała do wszystkich 10 kandydatów na Prezydenta RP 5 pytań. Odpowiedzi na zadane pytania zostaną opublikowane w wyborczym serwisie internetowym dla społeczności osób niepełnosprawnych oraz pracodawców www.glosujwlasciwie.pl oraz www.zpchr.info - serwisie informacyjnym dla pracodawców osób niepełnosprawnych, jak również przekazane zostaną wszystkim przedstawicielom środowiska pracodawców oraz osób niepełnosprawnych.

   Misją serwisu jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym oraz pracodawcom osób niepełnosprawnych, jak również wszystkim wyborcom, dla których aspekt polityki Państwa wobec środowiska niepełnosprawnych nie jest obojętny, woboru właściwego kandydata na Prezydenta RP w kontekście zadanych przez naszą Organizację pytań, dotyczących polityki i opinii wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz pomocy publicznej dla niepełnosprawnych. 

« powrót